logo Facebook
i slova jsou činy

RRTV: TV Nova porušila zákon odvysíláním pořadu s návody k násilí před 22. hodinou

17. května 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Na devátém letošním zasedání projednala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání 34 bodů programu.  Vyhodnotila 22 stížností diváků a posluchačů, vydala šest upozornění na porušení zákona a rozhodla o zahájení jednoho řízení o přestupku. Tentokrát rada neuložila žádnou pokutu.

Na porušení zákona tentokrát upozornila rada TV Nova kvůli odvysílání jednoho dílu ze série docusoap Holky z porcelánu 24. dubna před 22. hodinou. „Pořad obsahoval pasáže, v nichž vězeňkyně Martina nahlas předčítala výhružné dopisy, které v minulosti zasílala policistům a soudcům, a ve kterých detailně popisovala fyzické násilí, vraždění a teroristický útok, jimiž příjemcům hrozila. Na dětské a mladistvé diváky, zejména z rizikových skupin a disponované ke zvýšené agresivitě, mohly tyto pasáže působit návodně a motivovat je k tvorbě podobných výhrůžných obsahů, k šikaně a k násilnému chování,“ zdůvodnila rada své rozhodnutí.

Nejbližší akcí rady je konference 28. května v rámci Zlín Film Festu - Média dětem, média s dětmi. Příští zasedání bude 4. a 5. června 2019.