logo Facebook
i slova jsou činy

Petr Dvořák: ČT získala od MŠMT akreditaci pro vzdělávací program zaměřený na fake news a novodobé mediální jevy

20. května 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Zatímco Poslanecká sněmovna má stále resty v projednávání čtyř starších výročních zpráv České televize, malá televizní rada pracuje stále svým tempem a řeší plánovanou agendu. Na středeční schůzi upřesnil generální ředitel Petr Dvořák plán vysílání veřejnoprávní televize před volbami do Evropského parlamentu, „Česká televize poskytne divákům široký informační servis, který zahrne předvolební debaty lídrů kandidátek, rozhovory ve studiu, celoevropskou debatu představitelů hlavních evropských politických sil nebo speciály věnující se fungování evropských institucí.“ Televize zveřejnila na webu Pravidla předvolebního a volebního vysílání.

Petr Dvořák také informoval radní o nových vzdělávacích aktivitách mimo vlastní vysílání, „Česká televize získala od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy akreditaci pro vzdělávací program zaměřený na problematiku fake news a novodobých mediálních jevů. Tento program tak bude zařazen do systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. První takto zaměřený workshop uspořádá Česká televize ještě v květnu.“

Rada se věnovala také vzdělávání, ovšem toho na obrazovce. Diskutovala o „Zprávě o vzdělávání ve vysílání ČT“ v minulém roce, kde mimo jiné ředitel programu Milan Fridrich uvedl: „Česká televize odvysílala na ČT1, ČT2, ČT24, ČT sport, ČT :D a ČT art dohromady 43800 hodin vysílání na celostátním okruhu a okruhu Praha a z toho bylo 14470 hodin (33,0 % z celkového vysílání všech kanálů ČT) pořadů vzdělávacího typu v širším pojetí, což bylo téměř shodné s rokem 2017 (resp. o 86 hodin méně) a o 2320 hodin více než v roce 2016. Z uvedeného celkového počtu 14470 hodin bylo přímo čistě vzdělávacích pořadů 3364 hodin (7,7 % z celku), což je oproti roku 2017 více o 597 hodin (tj. o 1,4 p.b.) a roku 2016 více o 297 hodin.“ Poté se rada seznámila s podrobnostmi vysílání artového kanálu veřejnoprávní televize.

Příští jednání rady se uskuteční 29. května ve Zlíně.