logo Facebook
i slova jsou činy

Dnes do Rady ČTK sněmovna nikoho nezvolila

05. června 2019 18:16 / autor: Jan Mrzena

Poslanecká sněmovna se dnes pokusila obsadit dvě místa v Radě České tiskové kanceláře. V tajném hlasování bylo odevzdáno 176 lístků, pro zvolení potřebovali kandidáti minimálně 89 hlasů. Tomáš Mrázek (nominovaný ODS) získal 36 hlasů, Michal Semín (SPD) 83 hlasy, David Soukup (ANO) 82 hlasy a Josef Šlerka (Piráti a KDU-ČSL) 72 hlasy. „Znamená to, že v prvním kole nebyl zvolen nikdo a v souladu s volebním řádem Sněmovny do druhého kola postupuje dvojnásobek počtu neobsazených míst. V tomto případě jsou to tedy čtyři kandidáti. Takže do druhého kola v Radě ČTK postupují všichni čtyři kandidáti,“ uvedl při vyhlášení výsledků předseda volební komise Martin Kolovratník. Termín druhého kola zatím není jasný. Ve Radě ČTK 21. června skončí současný předseda rady Miroslav Augustin (nominovaný ANO) a Jakub Heikenwälder (KDU-ČSL).

Josef Šlerka je vedoucím oboru Studia nových médií na Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Současně je i ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. David Soukup je zastupitelem hnutí ANO v Praze 3, kde pracuje ve výboru pro dotační politiku a v redakční radě Radničních novin. Letos neúspěšně kandidoval do Rady Českého rozhlasu. Novinář, komentátor a spisovatel Michal Semín je bývalý ředitel Občanského institutu a místopředseda Akce D.O.S.T. Tomáš Mrázek už v Radě ČTK jeden pětiletý cyklus působil, v jeho závěru byl předsedou rady.

Rada ČTK má sedm členů - vedle Augustina a Heikenwäldera v radě působí Petr Žantovský (ANO), Pavel Foltán (ANO), Jana Gáborová (SPD), Jaroslava Wenigerová (ODS) a Michaela Marksová Tominová (ČSSD).