logo Facebook
i slova jsou činy

Zítra má čtvrtou schůzi senátní SKSP

10. června 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Po čtyřech a půl měsících má svou čtvrtou schůzi senátní Stálá komise pro sdělovací prostředky. Podle pozvánky ani tentokrát komise nemá na práci konkrétní agendu, která by zahýbala mediálním světem. První půlrok existence v současném složení završí projednáním zahraničních cest (konkrétně upraví svou delegaci do Ruska), seznámí se s podnětem místopředsedy Rady Českého rozhlasu Jiřího Vejvody a pokusí se sama pro sebe vyhodnotit seminář „Nezávislost veřejnoprávních médií v ČR“, který zorganizovala na začátku dubna. O podnětu Jiřího Vejvody Rada Českého rozhlasu oficiálně nic neví, zvláštní už je vlastně samotný fakt, že se rozhlasový radní obrací právě na senátní SKSP, ačkoliv podle zákona je příslušný sněmovní volební výbor. Pokus vyhodnotit svůj vlastní seminář vypadá sympaticky - seminář se příliš nepovedl a komise za něj sklidila kritiku.

Původní téma semináře "30 let svobodných médií v ČR" bylo bez vysvětlení změněno na „Nezávislost veřejnoprávních médií v ČR“ (ačkoliv komise sama sobě svým usnesením 30. ledna chválila to téma původní). Chaos a netransparentnost provázely celou přípravu akce. Na semináři bylo jen málo (ale zato tradičních) návštěvníků. Ohlasy převážně špatné. Všechny ovšem litovaly účasti tří slovutných expertů – Jana Jiráka, Václava Štětky a Josefa Šlerky. Jejich příspěvky poněkud zapadly. Stejně zapadnou i vystoupení dalších dvou účastníků - Břetislava Rychlíka a Hany Marvanové.

Seminář kritizovalo i vedení Českého rozhlasu. Komise totiž zapomněla pozvat některé zásadní hráče, nepozvala například nikoho z vedení ČRo. Ředitel komunikace Jiří Hošna k semináři poznamenal, „Debata nebyla vyvážená, hosté se vyjadřovali velmi jednostranně, zazněly i útoky na Český rozhlas.“ Potvrdil, že rozhlas zvažuje, zda nezareaguje právní cestou. „V současné době tuto věc stále zvažujeme. Za bezprecedentní považuji zejména vystoupení pana Břetislava Rychlíka. Jeho projev na půdě Senátu tvořily zejména nejrůznější pomluvy, výmysly a nepravdy. Vyváženost této debaty byla velmi diskutabilní – je paradoxní, že se týkala veřejnoprávních médií, ale nerespektovala nic z toho, co má být médiím veřejné služby vlastní, tedy objektivitu a vyváženost,“ dodal Jiří Hošna.

Senátorům v oblasti médií žádný prostor zákony nedávají. Proto se, zejména v minulém období, SKSP jevila jen jako prostor pro příplatky k senátorskému platu. Předsedou současné komise je plzeňský senátor Václav Chaloupek (OPAT). Místopředsedy byli zvoleni Ladislav Faktor (nezávislý) a Lukáš Wagenknecht (Piráti). V komisi jsou také Miluše Horská (KDU-ČSL a Nestran),), Mikuláš Bek (Zel,ODS,STAN a TOP09), Martin Červíček (ODS), Marek Hilšer (MHS), Jitka Chalánková (NK), Jan Žaloudík (ČSSD), David Smoljak (STAN) a Petr Bratský (ODS - není ovšem senátorem).