logo Facebook
i slova jsou činy

Jan Hamáček zabezpečil skvělou náladu Miloše Zemana hned na začátku prezidentské dovolené

27. června 2019 20:20 / autor: Jan Mrzena

Den po nekonečné diskusi ve sněmovně, nočním hlasování o důvěře vládě, dnešní den pobavil svou rozhodností předseda ČSSD Jan Hamáček. Vyrazil hledat prezidenta Miloše Zemana na Vysočinu, aby řešil požadavek, který vyřkl více jak před měsícem. Chtěl by si vyměnit ministra kultury a nikdo mu v tom nepomůže a nepomůže. Groteskní situaci ČSSD podtrhl svými výroky prezident Miloš Zeman, zdrženlivostí i premiér Andrej Babiš.

Reakce už se množí. Ani ty však moc Janu Hamáčkovi a jeho rozpadlé ČSSD radost nedělají. Ať udělá co udělá - všechno špatně.  Za všechny reakce předsedy ODS Petra Fialy: „Pokud je pravda informace objevující se v médiích, že prezident Miloš Zeman odmítá odvolat ministra kultury Antonína Staňka, dochází tím z jeho strany k hrubému porušování Ústavy ČR. Premiér Babiš prezidenta kryje tím, že odmítá podat kompetenční žalobu, ČSSD je bezradná a nečinná. V tuto chvíli se ukazuje oprávněnost a důležitost rychlého projednání a podání ústavní žaloby na prezidenta Zemana.“

Nejasné a nečitelné kroky stahují ČSSD dál do bahna. Vedení strany je pod tlakem. Ovšem situaci si svou nerozhodností připravila sama. Moc možností strana teď nemá. Poté, co minulý pátek se dlouho radilo předsednictvo a řeklo podmínky, za kterých ve vládě zůstává, poté, co včera znovu diskutovalo předsednictvo o tomtéž a sociálně demokratičtí poslanci podpořili koaliční vládu Andreje Babiše, poté, co dnes naháněl Jan Hamáček prezidenta, aby se s ním na něčem vůbec domluvil a poté, co Miloš Zeman změnil diskusi o odvolávání ministra kultury Antonína Staňka na diskusi o potřebě usmíření Hamáčka se Staňkem, kterou on bude moderovat coby mírotvorný mesiáš, už vlastně trapnější situace pro předsedu ČSSD ani nastat nemohla. Patrně se nechal vmanévrovat do odchodu z vlády. Ovšem za podmínek, kdy už utrpí jen další ztráty. Anebo se dočkáme v půli července (po prezidentské dovolené) překvapení v pracovně šéfa ministerstva kultury?

Celá vnitropolitická situace vyvolaná neobratnou a naivní ČSSD a účelnými strategickými a promyšlenými (leč předvídatelnými) kroky prezidenta Miloše Zemana, bezpečně mediálně překryla problémy premiéra Andreje Babiše.

V této glose nejde o potlesk jedněm a bučení na druhé. Jde jen o shrnutí, kam jsme se posunuli za poslední týden. Od chvíle, kdy problémy Andreje Babiše s audity a dotacemi se jeho prostor zužoval.  Od chvíle, kdy probíhaly velkolepé přípravy nedělní Letné Milionů chvilek pro demokracii, přes mediální ofenzívu opozice a hlasování o nedůvěře vládě, kdy se zužování prostoru pro Andreje Babiše potvrzovalo. Dnes večer jsme v situaci, kdy Jan Hamáček peskoval opozici, že na hlasování o důvěře nedorazila kompletní. V situaci, kdy Jan Hamáček naběhl na vidle Miloši Zemanovi a s pomocí kolegů z předsednictva strany i na vidle Andreji Babišovi. ČSSD na sebe strhla pozornost takovou, kterou nechtěla. A patrně si pozornost uzurpovala na delší dobu. ČSSD tak sama překryla problémy Andreje Babiše a dala mu tak "klid na práci". Jan Hamáček tak zabezpečil i skvělou náladu Miloše Zemana  hned na začátku prezidentské dovolené.