logo Facebook
i slova jsou činy

Miloš Zeman kauzou „Staněk a ČSSD“ zcela překryl problémy Andreje Babiše

02. července 2019 06:00 / autor: Jan Mrzena

Do prvního červencového týdne vstupujeme s ústavní krizí. Alespoň tak situaci okolo odvolávání neodvolávání ministra kultury Antonína Staňka nazývají někteří sociální demokraté, mnozí politologové a komentátoři. Ovšem vlastně jde „jen“ o plejádu výroků, které k pozici Antonína Staňka a celé ČSSD ve vládě, vyřkl prezident Miloš Zeman na Vysočině a ve své talk show se sekundářem Jaromírem Soukupem na TV Barrandov. Zatímco u Jana Hamáčka je nepřehlédnutelná snaha být alespoň ve svých očích opravdovým předsedou naší nejstarší politické strany a být opravdovým šéfem koaliční vládní strany, u Miloše Zeman je zřetelná snaha nejen rozhodovat o věcech, o kterých rozhodovat chce, ale také snaha diktovat mediální, a tudíž i společenskou (politickou) agendu. A to se mu daří měrou vrchovatou. Role Andreje Babiše je poměrně příjemná – může vystupovat jako premiér, který plně vnímá a chápe svého koaličního partnera a který kvůli jeho zájmům i přes plot skočí, tedy i pana prezidenta přemlouvat půjde.

Média byla skoro celý červen plná problémů Andreje Babiše. Psalo a mluvilo se o auditech Evropské komise, o klesající prosperitě Agrofertu, o budoucnosti státních zástupců, na náměstích se po celé republice scházely desetitisíce lidí na demonstracích Milionu chvilek pro demokracii, na Letné pak dokonce skoro tři sta tisíc odpůrců současného paktu Zeman – Babiš. Vyjádření o tom, kdo a jak demonstrace svolává, kdo je platí, kdo nerespektuje volby a tak podobně, od Václavů Klausů (omlouvám se, ale v poslední době mi nějak oba splývají), politiků ANO a prezidentova Ovčáčka příliš nezabírala. Problémy Andreje Babiše se zdály být na začátku léta neřešitelné, čehož využila i sněmovní opozice při sedmnáctihodinové diskusi před hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě.

Co přišlo vzápětí? Agenda Miloše Zemana. Mistrně přehodil výhybku a od čtvrtka už se mluví pouze o Antonínu Staňkovi, trochu o složité osobní situaci Michala Šmardy, trochu víc o pozici ČSSD a jejího předsedy Jana Hamáčka a také samozřejmě o Andreji Babišovi a jeho vládě. Ovšem už ne v souvislostech jeho problémů s audity, Agrofertem, a tak dále. Teď je to Andrej Babiš naslouchající svému koaličnímu partnerovi, který vnímá, že sociální demokraté potřebují jeho pomoc a on jim samozřejmě tu pomoc dává, seč jeho síly při jednání s panem prezidentem stačí. A ejhle – pan prezident dokonce přeruší dovolenou na Vysočině a dnes se s Janem Hamáčkem a Andrejem Babišem sejde a budou tu složitou situaci s ministrem kultury a složitou situaci okolo ústavní krize, a tedy i o účasti ČSSD ve vládě řešit.

Miloš Zeman tedy agendu rozdal, nejbližším účastníkům v té chvíli přisoudil role a přičaroval aktuální, tedy jinou, tvář. Určitě přijde i s řešením, které má delší dobu v hlavě, jen nechává uzrát situaci. Jan Hamáček s ministry za ČSSD nakonec ve vládě zůstane a Andrej Babiš posílí v očích svých příznivců. Jestli se vše stane už v úterý, anebo bude potřeba situaci nechat ještě dál zrát, to ví v této chvíli jen prezident. Každopádně média té situace a dílčích kroků budou plná. Tím si je Miloš Zeman jist. A dělá mu to i dobře.