logo Facebook
i slova jsou činy

Druhé kolo volby dvou členů Rady ČTK už zítra

09. července 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Dnes začíná 33. schůze Poslanecké sněmovny. Už zítra v poledne má na programu hned devět volebních bodů, mezi nimi i druhé kolo volby dvou členů Rady České tiskové kanceláře. Právě tato volba vyvolala před měsícem dramatická vyjádření předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Pohrozil vládním koaličním partnerům ukončením spolupráce, pokud bude zvolen Michal Semín, kterého do volby nominovala SPD. Bylo to poprvé, co kvůli volbě radního chtěla některá vládní strana z vlády odejít. Mezitím nabraly události dramatický rozměr. Hraje se o sebevědomí ČSSD, její lídři skládají politickou maturitu. Hraje se o ministra kultury, hraje se ovšem i o obrázek síly premiéra, hraje se o předčasné volby a v první řadě o ústavnost kroků prezidenta. A my se můžeme pouze dohadovat, co udělá ČSSD v půli července, tedy po schůzce (12. července), kterou naplánoval prezident Miloš Zeman, aby „usmířil“ Antonína Staňka a Jana Hamáčka.

Pokud se sněmovna nenechala vládní krizí vykolejit a všechny volební body nechá na programu, bude zajímavé sledovat, jaké koalice pro zvolení kandidátů budou poslanci utvářet. Každopádně druhé kolo volby dvou členů Rady ČTK je otevřené. Jen pro zajímavost – hned ve čtvrtek má mít Rada ČTK svou červencovou schůzi. A na ní by měla proběhnout volba předsedy rady. Pro jeho zvolení jsou potřeba čtyři hlasy od radních.

Dvě místa v Radě ČTK se sněmovna neúspěšně pokusila obsadit v prvním kole volby 5. června. V tajném hlasování bylo odevzdáno 176 lístků, pro zvolení potřebovali kandidáti minimálně 89 hlasů. Tomáš Mrázek (nominovaný ODS) získal 36 hlasů, Michal Semín (SPD) 83 hlasy, David Soukup (ANO) 82 hlasy a Josef Šlerka (Piráti a KDU-ČSL) 72 hlasy. „V souladu s volebním řádem sněmovny do druhého kola postupuje dvojnásobek počtu neobsazených míst. V tomto případě jsou to tedy čtyři kandidáti. Takže do druhého kola v Radě ČTK postupují všichni čtyři kandidáti,“ uvedl tehdy předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). V Radě ČTK skončil mandát předsedovi rady Miroslav Augustin (nominovaný ANO) a Jakub Heikenwälder (KDU-ČSL) 21. června.

Josef Šlerka je vedoucím oboru Studia nových médií na Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Současně je i ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. David Soukup je zastupitelem hnutí ANO v Praze 3, kde pracuje ve výboru pro dotační politiku a v redakční radě Radničních novin. Letos neúspěšně kandidoval do Rady Českého rozhlasu. Novinář, komentátor a spisovatel Michal Semín je bývalý ředitel Občanského institutu a místopředseda Akce D.O.S.T. Tomáš Mrázek už v Radě ČTK jeden pětiletý cyklus působil, v jeho závěru byl předsedou rady.

Rada ČTK má sedm členů (momentálně pět) – místopředsedkyní je Jaroslava Wenigerová (ODS), místopředsedou Petr Žantovský (ANO), členy jsou Pavel Foltán (ANO), Jana Gáborová (SPD) a Michaela Marksová Tominová (ČSSD).