logo Facebook
i slova jsou činy

Do Rady ČTK poslanci nezvolili nikoho

11. července 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Ve včerejším druhém kole sněmovna žádného člena Rady České tiskové kanceláře nezvolila. Volby se zúčastnil 181 poslanec, pro zvolení byl potřeba minimálně 91 hlas. Tomáš Mrázek (nominovaný ODS) získal 28 hlasů, Michal Semín (SPD) 39 hlasů, David Soukup (ANO) 82 hlasů a Josef Šlerka (Piráti a KDU-ČSL) 75 hlasů. „Bylo to druhé kolo této volby, nebylo úspěšné a volba tímto končí. Volební komise tedy bude vyhlašovat novou lhůtu pro nové nominace poslaneckých klubů na zářijovou schůzi Poslanecké sněmovny,“ řekl předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Tato volba dvou členů Rady České tiskové kanceláře byla dramatická. Hodně se v médiích i na náměstích mluvilo o Michalu Semínovi, což se odrazilo také v diskusi před prvním i druhým kolem volby. Před měsícem se ke kandidátovi SPD nezvykle dramaticky postavil předseda ČSSD Jan Hamáček - pohrozil koaličním partnerům ukončením vládní spolupráce, pokud by se poslanci ANO podíleli na zvolení Michala Semína. Bylo to poprvé, co kvůli volbě radního chtěla některá vládní strana z vlády odejít.

Dvě místa v Radě ČTK se sněmovna neúspěšně pokusila obsadit v prvním kole volby 5. června. V tajném hlasování bylo odevzdáno 176 lístků, pro zvolení potřebovali kandidáti minimálně 89 hlasů. Pro zajímavost uvádíme, kolik hlasů kandidáti dostali tehdy. Tomáš Mrázek (nominovaný ODS) získal 36 hlasů, Michal Semín (SPD) 83 hlasy, David Soukup (ANO) 82 hlasy a Josef Šlerka (Piráti a KDU-ČSL) 72 hlasy. V Radě ČTK skončil mandát předsedovi rady Miroslav Augustin (nominovaný ANO) a Jakub Heikenwälder (KDU-ČSL) 21. června.

Rada ČTK má mít sedm členů (momentálně jich má pouze pět) – místopředsedkyní je Jaroslava Wenigerová (ODS), místopředsedou Petr Žantovský (ANO), členy jsou Pavel Foltán (ANO), Jana Gáborová (SPD) a Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Rada má svou červencovou schůzi právě dnes odpoledne.