logo Facebook
i slova jsou činy

Moderátoři pro pamětníky aneb stálice hlavních televizních zpráv

06. srpna 2019 10:24 / autor: Jan Mrzena

V těchto dnech je to 20 let, co se v hlavní zpravodajské relaci TV Nova poprvé objevili Lucie Borhyová a Rey Koranteng. Tváře Televizních novin tak pamatují Vladimíra Železného, Jana Vávru, Petra Dvořáka, ale i méně viditelné šéfy české komerční jedničky. Patří mezi nejoblíbenější televizní moderátory, ale i časté objekty bulvárních médií (hlavně dámská část moderátorské dvojice). Dříve se šplhal počet diváků TN ke dvěma milionům, dnes je to v průměru stále přes milion diváků starších čtyř let. Nova kulaté výročí „Lucie a Raye“ využila v letním čase nejen k překlenutí okurkové sezóny, ale i k selfíčku.

Mezi moderátory v hlavních zpravodajských relacích jim mohou konkurovat pouze dvě osobnosti. Karel Voříšek začal moderovat novácké Televizní noviny také v roce 1999. Poté, co se řešila (i soudně) kauza oprávněnosti vedení jeho jména ve svazcích STB, měl v roce 2013 na obrazovkách krátkou pauzu. Dnes je tváří primáckých Velkých zpráv.

Už od roku 1998 je moderátorkou veřejnoprávních Událostí Marcela Augustová. V hlavní zpravodajské relaci pamatuje několik generálních ředitelů – například Iva Mathé, Jiřího Balvína, Jiřího Janečka a Petra Dvořáka. Je také tváří charitativního Pomozte dětem a během volebního období živě vysílá i z Volebního studia České televize.