logo Facebook
i slova jsou činy

Poprask týdne? Propouštění v Českém rozhlasu

09. června 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Tento týden se událo několik očekávaných momentů, které mají dopad do budoucnosti médií. Jednak tradiční konference DIGIMÉDIA (pokračování druhé vlny digitalizace a diskuse o placených kanálech velkých televizí, plány ČRo na masivní rozšíření DAB+), příprava Zákona o zpracování osobních údajů (se specifiky pro novináře), ale třeba i volba finalistů budoucích radních ČRo a ČT (letošní členové určitě budou u příští volby generálních ředitelů), první převody konkrétních rádií z Lagardere do impéria Daniela Křetínského a požehnání k přípravě zpravodajské televizi Jaromíra Soukupa. Všechno však přebilo ohlášení hromadného propouštění v Českém rozhlasu. Způsobilo doslova poprask a okamžitě prostoupilo mediální i politický prostor. Proč? Možná nepřipravenost, možná argumentační nouze, určitě však i „správné“ načasování.

Počet zaměstnanců Českého rozhlasu v posledních letech roste. Je to pochopitelné, rozhlas spustil několik výrazných projektů – ambiciózní zpravodajský portál iRozhlas, postupné rozšiřování kvalitního ČRo PLUS, ale třeba i nárůst pokrytí vysílání v DAB+. Daří se i oslovovat nové posluchače, takže Radiožurnál se vyhoupl už na druhé místo a více než vyrovnává propady u neujasněné Dvojky a některých regionálních stanic. K tomu přirozený tlak na zvyšování mezd, který je v rozporu s neměnnou výší rozhlasových poplatků a záměry vzít peníze z nového odpočtu DPH zpět do bezedného státního rozpočtu (v případě ČRo ročně asi 120milionů). Proto je i pochopitelné, že generální ředitel a jeho lidé se vážně zabývají počtem zaměstnanců a mzdovými náklady.

Jenže všechno má svá pravidla. Generální ředitel se zodpovídá Radě Českého rozhlasu. Rada má v kompetenci schvalování dlouhodobých plánů programového, technického a ekonomického rozvoje. Ty ovšem na webu rady nejsou, znamená to tedy, že je v posledních letech neschvalovala. Ani o nich nevedla žádnou (veřejnou) diskusi. Generální ředitel sice obhajuje propouštění potřebou zvýšit platy od příštího roku. Ale už neříká, co bude dělat za rok. To už platy zvyšovat nebude? Anebo propustí další desítky „rozhlasáků“? Jde o veřejnou rezignaci na DPH, ze kterého měl rozhlas platit budoucnost DAB+ a nové projekty? A co je cílem jeho manažerských rozhodnutí? Jednorázová akce anebo něco systémového? Právě tyhle nejasnosti způsobily v kombinaci s jeho řešením kauzy Janka Kroupy výbušná směs, která způsobila poprask. Je nasnadě i otázka – věděla Rada Českého rozhlasu o plánech René Zavorala? Pokud ano, pak by takový dokument měla zveřejnit. Pokud ne, tak se někde stala chyba…